Jdi na obsah Jdi na menu
 


Říjen

29. 10. 2010

 

Přílet a první dny

 Prve musím poznamenat, že jsem v pořádku doletěla a to dne 21.9. 2010. 

Za druhé se asi ptáte, kam jsem letěla a co mě zhruba čeká.
Přiletěla jsem do Londýna (Luton) tam na mě s cedulko s mým jménem čekal táta rodiny a odvezl si mě domů. Domov teď mám v malé vesničce Little Stoughton blízko městečka Bedford. V 5ti členné rodině Abbott a teď jsem 6stý člen já. Vypomáhám v domácnosti Punam (máma), Jason (táta), Shalin (syn 19 let), Nikita (11let) a Kai (4 roky). Rodina je fajn a berou mě tu jako čelena rodiny.

 Po příletu to bylo všelijaké :), nerozuměla jsem ani slovo a najedou, jsem byla strašně daleko, už od rána jsem brečela hlavně štěstím ;) a tak mi i večer přišlo všechno k pláči. Naštěstí jsem se tu potkala ještě s Radkou a mohla s ní mluvit normální řečí ;) jasně a plynule česky. Druhý den mi Radka vše ukázala a hned to bylo o malinký chloupek lepší, ačkoli tolik informací najednou bylo dost unavující a těžké, neváhala jsem si to všechno psát. Přece jen se „debilníček“ občas hodí. 

Po odletu Radky to teprve vše začalo, jazyková bariéra a opravdu nevím, co bych dělala nemít ruce a nohy :).Punam se snaží mluvit pomalu a jednoduše, tak něco pochytím, a když ne tak mi to znovu vysvětluje, jako pro „blbečky“ :). Dobré začátky pro každého.

Běžné ráno v týdnu, kdy jak Nikita, tak Kai chodí do školy, vypadá asi takhle:
Pro mě budíček v 6:50, převlíknout, vyčistit zoubky a v 7:00 jít vzbudit Nikitu. Napustit vanu a jít připravovat svačinu pro Nikitu (školní box lunch - krabička s jídlem obsahuje: ovoce, zeleninu, toust, brambůrky, jogurt a nějakou sladkou tyčinku ale nesmí být moc kalorická) mají tu většinu balení v malé velikosti. Pak už je to docela volné, musím ohlídat, jestli Nikita vstala a chystá se. Mezi tím nachystám Kaiovi uniformu do školy (ano nosí se tu všude uniformy) a mám čas na svoji snídani. V 8:10 odvezu Nikitu na autobusovou zastávku a jedu zpět domů, pro zatím jsem kolem 9 hodiny jezdila i s Punam odvést Kaie do školy. Barák konečně v celku v klidném stavu a je čas pouklidit. Do 15h mám čas pro sebe. Pak vyzvednu Kaie ze školy a jsme doma, Nikita přijde sama. Punam je zatím většinu dnů doma (hledá si práci) v tu chvíli jsem jen zprostředkovatel věcí pro Kaie. Po příchodu rodičů už mám většinou volno a jen pomůžu s vařením večeře. Večeří se tu kolem 8 hodiny večer, což je pro mě docela náročné jíst hlavní jídlo tak pozdě.

 

 

Nový týden 

Nový týden začal po víkendu, kdy jsem poznala zdejší tesco a nákup pro rodinu Abbott :) tolik jídla, kdo to bude jíst? 
Také jsem z auta viděla kousek Bedfordu.

Týden začal pondělím ;) běžný všední den. Ještě když tu byla Radka, jsme se snažili mi domluvit kurz anglického jazyka. V pondělí Punam obvolala pár škol a schůze byla domluvena, test zvládnut a od úterý (28.9.2010) mám opět status studenta na Bedford college (škola v centru Bedfordu). Můj první den ve škole byl hned ve středu a troufla jsem si to zvládnout sama a do školy autem trefila bez zpoždění. Bedford je velice jednoduchý, ale ztratit se tu dá taky. 

Vsuvka - po škole mi holky ukázaly, kde budeme mít hodinu v pátek a měla jsem už jen malinko času, než mi vyprší čas na parkovišti, říkám si třeba to touto uličkou zkrátím a ono prd, musela jsem se vracet a v paměti pátrat kudy jsme šly, abych se dostala zpět k autu. Už zdálky jsem viděla křiklavé bundy s nápisem Police (policie) a ano stáli u mého auta. Tak jsem se jim snažila nakoktat, že jsem se ztratila a že nejsem z Anglie. Pak naštěstí odjeli a já rychle nastartovala a frr pryč. 

Parkování se tu všude platí a je na určitou dobu, trochu nevýhodné. 

karta-studenta.jpg

 

Vraťme se k dalším krůčkům, které mě v týdnu potkaly.

Ve škole to bylo super, nových 7 tváří a výuka v patlahámštině :-D teda pro mě je to zatím hatla patla matla, brzy snad už jen jazyk anglický. Chodím tedy dvakrát do týdne a dohromady na 3 hodiny.

Jelikož jsme ve vesničce tak tu není moc možností, ale mám své auto a do Bedfordu, kde mají vše je to asi 20 minut.

Ano i tady je většina oblečení za pár liber, takže nákupy se mě nevyhnou :). V první řadě bude foťák na ten už se stráášně těšíím :).

Jsme obklopeni přírodou, statky, krávami, traktory a samými poli.

Pár dní bez pohybu a bylo to děsné, takže jsem si zavedla skoro každý den malé posilování.

A již dvakrát jsem byla běhat do té krásné přírody, zrovna mi i vyšlo počasí a bylo to opravdu nádherné.

Na fotkách najdete několik pavučin a ano to byla ta nádhera, kterou se mi podařilo zahlídnout při dopoledním běhu, kdy byla ještě rosa a mlha, pavučiny jsou tu všude a když jsou na nich kapičky rosy je to úžasné. Výhledy do polí také patří k nádhernému rozhledu kolem celé malé vesničky Little Staughton.

 

dsc03511.jpg

Hra na honěnou a další krok vpřed 

Ano vše je jak čtete :).

Honča byla super, jak po svých, tak v autech.

Myslím si, že po svých byla lepší a tak vám o tom napíšu dřív.

Po škole jsme s Kaiem jeli do parku. Hurá výběh, krásné místo ohraničené keříkovým plotem :) trává skoro jak na joudrs v zadním poli, ale o něco vyšší, zelenkavější a čerstvější. Samé průlizky a super bylo, že jsou tam i posilovací stroje, dělané tak, že člověk zvedá svoji váhu. Houpačka a jiné no však se tam brzo vrátím a nafotím. Prolízali jsme, co jsme mohli a hráli si na draky a běhali :). Kai mě dnes pustil k sobě a to je dobré znamení.

A ta druhá Honča byla už nudnější.

Jela jsem odvést Nikitu zřejmě na nějaký kroužek, pak jsem se vrátila, pomáhalas vařením a jela zase zpět pro ni. Jenže ona nikde, začalo to být dramatické.

Punam říká, jeď zpět pro Nikitu a pak se společně najíme. Jelikož jíme, tak pozděsnažím se před nic nejíst a už jsem měla hlad a křečky v bříšku. Dorazila jsem na místo, už po cestě mi bylo špatně. A Nikta prostě nikde, čekám 10 minut… 20 minut … 30 minut …

V tu chvíli už mi samozřejmě bylo jasné, že jela s nějakou kamarádkou a jejímirodiči. Tak jsem pomaličku vyrazila zpět, bylo mi už opravdu hodně špatně…

Přijedu domů a Nikita v sedačce. Mezi tím mě jelhledat Jason, ale v zápětí také dorazil domů. 

Můj první výlet do městečka Bedford

Juchůůů 9.10. 2010 v sobotu jsem sama vyrazila na výlet do centra Bedfordu. Bylo to super a níže už vás čekají bližší pocity a nová poznání.

Můj 18. den v Anglické rodině a také můj třetí víkend.

Večerní domlouvání se Zlatkou (Češka) co bydlí u rodiny v Milton Keynes (taky kousek od Bedfordu) nakonec nevyšlo. Byly jsme už domluvené, v zápětí mi napsala, že ji napsali kamarádi, jestli s nimi nechce jet do Londýna tak samozřejmě, že volila Londýn.

Já v Londýně už byla a základ viděla, takže jsem po tom netoužila a ani se neptala, jestli nemůžu s nimi. Navíc cesta by byla asi složitá.Zjistila jsem si bus, dala číslo na mobil Punam a Jasonovi a řekla, že když se do tolika hodin nevrátím tak je problém :). O půl 10 mi to jelo ze zastávky, jak vozím Nikitu. V autobuse fajn pan řidič. Málem jsem neodjela, pač jsem svých peněz měla jen 20 liber v celku a on neměl na zpět, naštěstí jsem měla pár drobných od Radky na pohledy. Cesta trvala asi 45min, autem je to asi 20min. Učila jsem se po cestě nová slovíčka z další lekce v knížce. Autobus nás zavezl pro mě na neznámé místo. Ale naštěstí je Bedford velice jednoduchý a vše jsem v klidu našla.

Zvolila jsem taktiku, obejít si obchody co mě zaujali a pak se jít projít podél řeky a jít na proslulý Bedfordský a pěkný most. Narazila jsem na 5 obchodů sportovního oblečení a z toho 2 outdoorový. No, ale jinak jejich tu neskutečné množství!!! A v drogerkách nemají většinou jen drogerii ale i domácí potřeby.

No ale hlavně!!! Už chápu, proč mají všichni tolik věcí a většinou zbytečných!!! Je to asi takto: V každém obchodě jsou dělané mini uličky, což znamená, že je všude samý stoj a na něm oblečení nebo cokoli jiného z módy! Je to, až příšerné kolik věcí tu je! Nedá se to porovnávat s našimi cenami, ale většinou je to asi o kapku levnější. Lidí všude nesmírné množství, není divu, že mě to trochu unavilo a cestou zpět jsem v autobuse usínala. Nákupu jsem podlehla a koupila si v jednom obchodě mikinu Nike za 10liber, měli tam vše podobnéznačky a vše za těch 10 liber, samé mikiny, trička a tepláky…Z mikinky mám velkou radost a je super :) (fotku najdete ve fotogalerii). Až budu mít náladu na takové šopování, tak asi nebude nouze. Jo a viděla jsem crrosky (takové ty gumové boty)taky za 10liber.

No a poslední obchod, který už jsem znala a nejvíc jsem se tam těšila, byls foťákama :). Držela jsem v ruce mého budoucího kamaráda. Jupííí… Když se zadaří už ve středu bude u mě :).

A pokračujeme dále v mém výletě :),kterému sice sluníčko nesvítilo a zrovna teplo nebylo, ale i tak byl super a pěkně jsem si ho sama užila.

Zavítala jsem do Bedfordského Muzea Cecila Higginse, které bylo zadarmo, alek vidění jen pár vykopávek z minulosti, fosílii a pár vycpaných zvířátek co tu žije. Docela pěkné, ale pro mě nic co by mě nadchlo :). Je tu ještě fotogalerie stejného pána, ale tu jsem nějak nenašla. Kolem místní řeky jménem Great Ouse vede pěkná cestička pod samými velikánskými stromy a kolem břehu samá kačena, labuť a jiné vodní ptactvo. A na druhém břehu je krásný park, zeleň a vodácká budova.

dsc03578.jpg

 

Podzim je tu a barvičky s ním, popadané listí, chladný vánek a čerstvý vzduch :). Co víc si přát, pravda pár přání by ještě bylo, ale na prvním výletu přece nemůže být vše ;). Docela mě mrzelo, že jsem si foťák nekoupila hned, narazila jsem na spoustu možností a zkoušet pěkné detailistické fotky labutí a kačen, stromů, okolí, mostů a cestiček s lidmi. Jo a, abych nezapomněla i lodiček s makajícími borci. Procházka to byla super! Měla jsem dost času a nakonec jela ještě dřívějším busem zpátky domů, byl tam zase ten usmívající pan řidič.).

Teď už jsem doma a píšu právě tyhle slova, co jste přečetli. Přidám ještě pár fotek a je čas se podívat co je tady v okolí a kam vyrazím zítra :).

Jen vsuvka, po příjezdu domů, byl nákup v kuchyni, tak jsem pomohla vybalit a nakupoval Jason s Kaiem a obsah nákupu byl samý polotovar. Rozdíl nákupu s Punam a Jasonem je znatelný. A v obýváku byla zase nová hračka pro Kaie, další dráha na auta, každý týden něco, to mi přijde hrozné.

Pár zajímavostí o Bedfordu. A to ty, které jsem dnes nebo včera ve škole zaznamenala ve své malé hlavičce:).

1) V samotném srdci Bedfordu je kostel sv. Pavla (viz. foto), kolem něj je zelný trh s dobrotami :), který drží svoji tradici s kostelem přes 1000 let. Malá zajímavůstka, když začnou v 11 hodin dopoledne zvonit zvony je to znamení, že trh bude otevřen.

2) Nevím kolik z vás zná jméno Trevor Huddleston, ale já jsem ho doposud neznala a až teď zjistila, co to bylo za významného pána! Trevor Huddleston má svůj památník přímo v Bedfordu protože se tu narodil a hlavně proto, že to byl člověk, který se snažil, aby se lidstvo nedělilo na černé a bílé. Byl to člověk, který pomohl Jižní Africe, jako žádný jiný bílý muž.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

viagra in aachen kaufen fcsogsaxzvofbldAcapyBtjJoishg

(Anoofaups, 16. 5. 2021 19:25)

viagra mexico receta https://llviagra.com/ - sofia vergara un viagra natural stop viagra emails

radar 20 tadalafil olgstnoegfdAcapyBtjJoishe

(Gtnbtelia, 16. 5. 2021 10:20)

viagra ingredients https://jokviagra.com/ no prescription viagra

tadalafil tadacip cipla hvdgeeahdAcapyBtjJoishs

(Bbshnalt, 16. 5. 2021 1:54)

best way to take viagra https://loxviagra.com/ - viagra onset viagra commercial girl

cialis without presciption afhsdbcAutordkrarh

(Rebfrhype, 15. 5. 2021 10:26)

sams club cialis https://rcialisgl.com/ cialis tablets

california pharmacy frbdcacldAcapyBtjJoishz

(Jebgfaups, 13. 5. 2021 23:26)

online pharmacy reviews https://pharmacylo.com/ no prescription online pharmacy

tadalafil pronunciation olgstnoegfdAcapyBtjJoishy

(Gtnbtelia, 8. 5. 2021 21:10)

when to take viagra https://jokviagra.com/ - viagra company when viagra doesnt work

how much tadalafil to take hvdgeeahdAcapyBtjJoishs

(Bbshnalt, 8. 5. 2021 12:51)

cost of viagra at costco https://loxviagra.com/ viagra manufacturer

harps pharmacy dgsolbvfdAutordqvksa

(Lbsorhype, 4. 5. 2021 0:38)

cialis and dapoxetine canada https://ucialisdas.com/ cialis 20mg online

viagra efectos colaterales fhwsbbolthdAcapyBtjJoishe

(Fmrffaups, 3. 5. 2021 17:41)

cialis australia online stores https://cialisee.com/ cialis where to buy in las vegas nv

uf college of pharmacy dgsbvfdAutordxcata

(Lhdvrhype, 29. 4. 2021 1:44)

cialis stores https://asciled.com/ - find cialis online cialis order online

bulk tadalafil powder hvgeeahdAcapyBtjJoishn

(Bbdfnalt, 28. 4. 2021 23:23)

viagra headache https://gensitecil.com/ - how long for viagra to kick in india pharmacy viagra

heb pharmacy hours afhdbcAutordurvna

(Rfvbrhype, 27. 4. 2021 2:05)

pharmacy online cialis https://cileve.com/ - cialis dapoxetine overnight shipment generic cialis prices

levitra dosage fbdcacldAcapyBtjJoishy

(Jbsdfaups, 24. 4. 2021 23:03)

get prescription online https://onlinecanda21.com/ canadian pharmacy 365

pharmacy innovations dgsbvfdAutordfrwdn

(Lhdvrhype, 23. 4. 2021 5:49)

online cialis no prescription https://asciled.com/ cialis for sale brand